GRUDZIEŃ 2014

 

 

Mourad Fellag - Constantine / Algieria


Jaka jest Pana definicja szczęścia?

 

Powiedziałbym, że szczęście jest wtedy, gdy jesteśmy w zgodzie z samym sobą i naszym otoczeniem. Przekłada się to na uczucie spokoju i harmonii. Jest to czyste uczucie, które pozwala uzyskać dostęp do tego, co najlepsze w nas i innych. Szczęśliwy człowiek wyróżnia się jasnością, która oświetla jego drogę i odbija się w tych, którzy go otaczają.

 


 

Marco Borodina – Rzym / Włochy


Co Pan sądzi o obecnym stanie moralności i wartości?

 

Istnieją ogromne różnice międzykulturowe, ale trzeba przyznać, że ogólnie sytuacja jest nieciekawa. Jesteśmy świadkami zatrważającego upadku obyczajów, zarówno w zakresie edukacji, jak i rozrywki i wspólnego życia. Wystarczy włączyć telewizor, aby to zauważyć. Informacje nie są niczym więcej, jak narzędziem propagandy i podziału wśród mas. Programy rozrywkowe, które zajęły główne miejsce, sprowadzają człowieka jedynie do poziomu konsumenta, i zdecydowanie są produktem konsumpcyjnym. Nie ma czemu się dziwić, że relacje ludzkie ograniczają się do coraz bardziej jałowych dyskusji i wymiany zdań, które są coraz płytsze.

 


 

Gregg Thurston – Newcastle / Wielka Brytania


Jakie wydarzenie sprawiło, że zaangażował się Pan w ten sposób i co to Panu dało?

 

Ponieważ zawsze byłem ciekawy nieznanego i wsłuchiwałem się w opinie innych, moje życie było i jest zawsze bardzo wypełnione, zarówno kulturowo, jak i duchowo. Po jednej z moich wielu podróży pomyślałem sobie, że byłoby ciekawie pisać książki i prowadzić bloga, aby umożliwić większej liczbie osób skorzystanie z moich doświadczeń. Różne dowody życzliwości i słowa zachęty, które otrzymuję, potwierdzają, że ten projekt był nie tylko dobrym pomysłem, ale i planem na życie.