LISTOPAD 2011

 

 

Golnaz Hamzavi – Teheran / Iran


Jaka jest Pana opinia o grzechu?

 

Wielu z nas dorastało w przekonaniu, że grzech jest aktem nieposłuszeństwa wobec Boga, który nie tylko jest od nas oddzielony, ale ponadto karze nas za nieposłuszeństwo. Ta koncepcja Boga wymusza postrzeganie pewnych działań w przeciwieństwie do tego co Bóg od nich wymaga. Ci ludzie uważają się za grzeszników i mają stałe poczucie winy. Konsekwencją tego jest nieunikniona pogarda dla samego siebie i życie w strachu przed brakiem przebaczenia. Gdy człowiek uświadamia sobie, że pomiędzy pojęciami Bóg, Świadomość, Miłość i Rzeczywistość istnieją tylko różnice konceptualne, rozumie, że Bóg nigdy nie jest daleko od nas. Tym samym czuje się wyzwolony i może podchodzić do każdego doświadczenia życiowego z większą radością.

 


 

Veronica Raymond – Abudża / Nigeria


W wielu częściach świata nadal można zauważyć wiele różnic między mężczyznami i kobietami. Czy ta sytuacja zmieni się pewnego dnia?

 

Mężczyźni i kobiety bardziej się wzajemnie docenią, gdy przestaną postrzegać się jako przeciwstawne strony. Znak Yin Yang doskonale symbolizuje tę komplementarność. Niezależnie od tego czy jesteśmy mężczyzną czy kobietą, gdy ten proces zachodzi w nas, zwiększa się nasza chęć dzielenia się z ludźmi przeciwnej płci. Dotyczy to każdego człowieka w każdej kulturze, ponieważ każda kultura jest odbiciem tych, którzy ją kultywują.  Im bardziej to poczucie związku przeniknie do kultury, w której żyjemy, tym większy będzie to miało wpływ na inne kultury. Patrząc na świat widzimy, że przede wszystkim istnieje potrzeba większego męskiego współczucia i kobiecej mądrości. Spróbujmy aktywnie podzielić tę wizję, a zobaczymy powstanie większej harmonii na świecie, i to w wielu dziedzinach.

 


 

Mostafa Regragui – Tanger / Maroko


Jak możemy rozpoznać znak i odróżnić go od przesądu?

 

Każda odpowiedź na to pytanie wymaga indywidualnego podejścia, ponieważ przemawia do intymnej sfery istnienia. Znak ukazuje nam rzeczywistość, która wykracza poza to, co możemy dostrzec za pomocą naszych pięciu zmysłów. Znaki rozjaśniają konkretną sytuację, dając nam szansę, aby doświadczyć tego, co łączy nas z tym źródłem, które jest dla nas wszystkich wspólne. Nasza intuicja wysyła nam wiadomości potwierdzające, że w wymiarze fizycznym wszystko jest względne. Komunikaty te starają się pokazać nam, jak zbliżyć się do tego źródła, źródła wszelkiej kreatywności. Obserwacja znaków to nie tylko doświadczenie intelektualne. Jest to raczej proces intuicyjny. Nasz rozum pozwala nam oczywiście analizować i interpretować ten proces. To przez nasz umysł przepuszczamy nasze sądy wartościujące i dokonujemy rozróżnienia między tym, co oceniamy jako przekonanie lub jako przesąd.

 


 

Michela Castronuovo – Potenza / Włochy


Czy może nam Pan powiedzieć więcej o sztuce odpuszczania?

 

Zdecydowana większość uważa, że losy świata rozgrywają się za ich plecami, bez względu na to, co myślą, o czym marzą lub czego pragną. Jednak wszyscy wiemy, że nasze intencje mogą zmieniać istniejący stan rzeczy. Że ta rzeczywistość jest zbiorem doświadczeń zamierzonych i niezamierzonych. Wiemy również, że nikt inny nie postrzega rzeczywistości tak, jak my ją postrzegamy. Z tego punktu widzenia, nikt oprócz nas samych nie jest twórcą naszej rzeczywistości. Sztuka odpuszczania jest pojęciem Tao. Uczy nas lepszej kontroli naszego umysłu, abyśmy mogli zmieniać rzeczywistość. Odpuszczanie oznacza pozbycie się naszego przywiązania, zarówno do osób, jak i do rzeczy. Im mniej jesteśmy przywiązani, tym bardziej możemy kochać. Choć może się to wydawać sprzeczne zadajcie sobie następujące pytania: Czy to, co nas uzależnia rzeczywiście przybliża nas do miłości? Lub może raczej nas zniewala? Oderwanie to proces wyzwolenia, który uczy nas prawdziwie kochać. Proces, który prowadzi nas do stanu, w którym akceptujemy fakt, że rzeczywistość odnawia się w każdej chwili.