LISTOPAD 2014

 

 

Ayeza Yousafzai – Peszawar / Pakistan


Jak postrzega Pan wiarę? I czy jest ona niezbędna dla rozwoju duchowego?

 

Istnieje kilka stopni wiary. Pierwszy przypomina nam, że w każdej chwili naszego życia jesteśmy złączeni z Bogiem, to przypomnienie pojawia się zawsze w formie nadziei, gdy jest to potrzebne. Drugi zaprasza nas psychicznie i emocjonalnie do odkrycia tajemnicy tego, kim jesteśmy w tym życiu. Wreszcie, wiara, która ze względu na swój święty charakter odsyła nas do wymiaru transcendencji.

 


 

Eva Ellstrom – Gotenborg / Szwecja


Co Pan sądzi o twierdzeniu, że nie dobrze jest osądzać innych? Czy osąd nie jest wprowadzeniem w życie naszego doświadczenia?

 

Należy rozróżnić osąd i rozsądne myślenie. Rozsądne myślenie to ocenianie w najbardziej obiektywny sposób. Innymi słowy, to bycie jak najbardziej neutralnym. Osądzanie to dodanie pozytywnych lub negatywnych emocji do tego, co jest postrzegane obiektywnie. Oczywiste jest, że mamy ogromną potrzebę rozsądnego myslenia, ale osąd może być bardzo szkodliwy, nie przynosi on nic ani nam samym, ani innym. Ważne jest, aby rozróżniać te dwie kwestie. Zbyt wiele osądów przeszkadza w dostrzeżeniu problemu, ale brak odwagi, aby mieć swoje zdanie tylko dlatego, żeby nie być osądzanym, z całą pewnością uniemożliwia dalszy rozwój.

 


 

Matthew Dawn – Denver / Kolorado


W jaki sposób następuje przebudzenie naszej świadomości?

 

Przebudzenie świadomości jest przede wszystkim związane z naszą zdolnością do nadawania sensu wydarzeniom z naszego życia. To przebudzenie pojawia się jako klarowna wizja, która może przenieść nas poza konsekwencje naszych czynów i doprowadzić do zadania sobie poważnych pytań. Ale przebudzenie świadomości związane jest również ze znakami, spotkaniami, a zwłaszcza z synchronicznością zdarzeń. Zdarzenia te pomagają nam skojarzyć różne fakty, zobaczyć ich subtelne relacje. Pobudzają do stawiania pytań, umożliwiają dostęp do nowych wymiarów zrozumienia i podjęcie pewnych decyzji, które mogą okazać się decydujące dla naszego rozwoju duchowego.