MAJ 2014

 

 

Jean-François Lucille - Paryż / Francja


Jaki jest najlepszy sposób, aby wycofać się z tego świata?

 

Chęć wycofania się ze świata jest kaprysem naszego ego. Czego by człowiek nie robił, jest on nadal obecny w tym świecie. Wszystko co widzi jest integralną częścią tego świata. Nie możemy w żaden sposób być świadomi obecności gdzie indziej, niż w tym świecie. To pragnienie ego opiera się na potężnej iluzji, pragnieniu ucieczki od chwili, jedynej rzeczywistości, życia takiego, jakim ono jest. Jak każda iluzja, żywi się ona argumentami, przekonaniami, wierzeniami, a czasem nawet rytuałami, starając się w ten sposób przyjąć realny kształt. Aby przebić się przez tę fałszywą rzeczywistość, należy skupić naszą uwagę na prawdzie obecnej chwili i zrozumieć, że ta przeżywana przez nas chwila jest naszą wyjątkową obecnością. Obecnością całego wszechświata poprzez naszą wyjątkowość.

 


 

Marco Di Natale - Turyn / Włochy


Pisze Pan, że życie tworzy się samo, jednak zawsze to ludzie wykonują konkretne działania. Czy możemy więc winić życie za wszystko co się dzieje?

 

Określenie osoby jako odpowiedzialnej za czyn lub zdarzenie opiera się na osądzie i choć taki punkt widzenia może wydawać się prawdopodobny lub popierany przez wielu, to nigdy nie będzie niczym więcej, niż wyrazem ograniczonej wizji. Wystarczy spróbować wymienić wszystkie czynniki związane z czynem i serią zdarzeń, które powinny go poprzedzić, aby zdać sobie sprawę, że nie istnieje tylko jeden możliwy i sensowny wniosek. Zbiór wszystkiego, co istnieje, innymi słowami życie, jest odpowiedzialny za wszystko, co dzieje się wszędzie i w każdej chwili!

 


 

Arleta Leandros - Milos / Grecja


Jaka jest najważniejsza lekcja, którą otrzymujemy od życia?

 

Nic nie dało mi więcej jasności niż zrozumienie, że jestem jedyną osobą, którą mogę spróbować zmienić. Mówiąc o sobie, mam na myśli świat postrzegany wyłącznie przeze mnie. To zrozumienie miało poważny wpływ na moje życie, powodując wielką przemianę mojego ego. Doprowadziło ono do poważnego zastanowienia się nad wieloma sprawami i pozwoliło mi na skierowanie mojej kreatywności i mojego zaangażowania do mojego wnętrza. Prawdziwa zmiana jest procesem wewnętrznym, na tym właśnie musimy skupić całą naszą uwagę. Wydaje się to proste i oczywiste, ale wiem, że w wielu przypadkach pochłania całe życie, aby to w pełni zaakceptować.