PAŹDZIERNIK 2011

 

 

Candy O’Donnell – San Francisco / Kalifornia


Pana praca świadczy o wielkim entuzjazmie. Jaki przyświeca Panu cel i czym wyjaśni Pan fakt, że Pana utwory są tak dobrze odbierane we wszystkich zakątkach świata?

 

Mój cel wyraża się w silnym pragnieniu bycia dzieckiem całego świata i bratem wszystkich ludzi. Entuzjazm, który mi towarzyszy nadaje sens memu życiu i pozwala mi stawać się tym, kim naprawdę jestem. Moją ambicją jest pokazanie tego, co przeszkadza nam widzieć rzeczywistość. Jak wyjaśnić, że moja praca jest doceniana przez tylu czytelników?  Z pewnością dużym atutem jest udostępnienie bezpłatnej wersji internetowej i to w tylu językach. Z reakcji czytelników rozumiem, że moje opowiadania są postrzegane jako duchowa podróż, w czasie której poruszają ich przesłania i poprzez nie tworzą oni odniesienia do swego własnego życia, tym samym nadając tym przesłaniom drugie znaczenie.

 


 

Paola Castañeda Bogota / Kolumbia


Co oznacza niedualność?

 

Pojęcie niedualności jest często używane do opisania jednej z najstarszych indyjskich tradycji duchowych. Odnosi się to do głębokiej jedności życia i podkreśla fakt, że wszystko posiada to samo źródło pojawiające się w wielu formach. Niedualność odnosi się również do prawdy zawsze obecnej w każdym działaniu i w każdej chwili w świetle naszego bezpośredniego doświadczenia.

 


 

Anna Giuliani – Neapol / Włochy


Czy trwałe szczęście nie jest utopią, biorąc pod uwagę, że okoliczności życia stale się zmieniają?

 

Okoliczności zewnętrzne mają jedynie niewielki wpływ na trwałe szczęście. Weźmy na przykład ludzi, którym udało się wyjść z biedy.  Zwykle mówią, że są szczęśliwsi, ale po przekroczeniu granicy ubóstwa, posiadanie większej ilości pieniędzy nie musi koniecznie oznaczać, że czują się bardziej szczęśliwi. Wielu z nas niestety nie może być szczęśliwymi bez przyjemności i tym samym zawsze szuka nowych przyjemności. W dłuższej perspektywie, to uzależnienie jest szkodliwe, ponieważ szczęście jednostki zależy całkowicie od czynników zewnętrznych. Dopóki nasze szczęście jest oparte wyłącznie na przyjemności, trudno jest mówić o trwałym szczęściu. Nawet najlepszy smak straci na jakości. Nawet najpiękniejszy krajobraz straci swoje piękno. Nawet najbardziej interesująca osoba straci swój urok. Dlatego ważne jest, abyśmy nauczyli się opierać nasze szczęście na stabilnych podstawach. To obszerny temat, ale ogólnie można powiedzieć, że im mniejszą wagę przywiązujemy do formy, a bardziej zwracamy uwagę na istotę, tym łatwiej możemy znaleźć trwałe szczęście.

 


 

Patricia Ochoa Arica / Chile


Czy poezja pozwala nam inaczej spojrzeć na rzeczywistość?

 

Każdy, kto wyraża siebie poprzez sztukę poezji zachowuje wyraziste cechy języka, ale pozwala sobie przedstawić je w symbolicznej formie. Poeta przedstawia więc charakterystyczną wizję rzeczywistości, ale przede wszystkim wyraża swoje uczucia. Poezja może być pomostem między uczuciami poety i osobistymi odczuciami czytelnika, co pozwala rozwinąć, a nawet pogłębić postrzeganie rzeczywistości przez czytelnika.