SIERPIEŃ 2014

 

 

Boyan Yankov - Płowdiw / Bułgaria


Czy świat, jaki znamy jest realny czy nierealny?

 

Materialny świat zjawisk i pozorów jest chwilowym przejawem rzeczywistości. Nic nie istnieje w tym świecie na stałe. Wszystko, co pojawia się w świecie fizycznym istnieje w formie, w jakiej jest w danej chwili tylko przez pewien czas.

 


 

Anthony Scott - Harrisburg / Pensylwania


Twierdzi Pan, że nie ma ludzi nienormalnych. Mówi Pan, że jedyną różnicą, którą musimy wziąć pod uwagę jest poziom świadomości każdego. Czy może Pan powiedzieć coś więcej na ten temat?

 

Każdy rodzi się z wrodzonymi obciążeniami rodzinnymi. Ponadto, dziedziczy on jeszcze coś, spuściznę społeczeństwa, w którym się wychował i z którym się utożsamia. Idee, okoliczności i styl życia, z którymi ma kontakt na co dzień w dużej mierze określają jego zachowanie. Jedyną rzeczą, która może nas wyzwolić z tych trybów jest zmiana świadomości, którą daje nam miłość.

 


 

Teresa Gonzales - Ecatepec / Meksyk


Jakie książki poleca Pan tym, którzy szukają prawdy?

 

Książka jest zbiorem słów i pojęć. O ile może ujawnić nam pewne prawdy, o tyle nigdy nie będzie w stanie przekazać prawdziwej natury wszystkich rzeczy. Ostateczna rzeczywistość może być wyrażona wyłącznie w bezpośredni sposób. Słowa odnoszą się do różnych rzeczy, które pozornie istnieją osobno i wiemy, że każdy rodzaj wyróżnienia jest ostatecznie złudzeniem. Ale prawdą jest, że różnice konceptualne są niezbędne, aby nasz mózg postrzegał rzeczywistość. To dzięki iluzji odkrywamy rzeczywistość. Dlatego każda książka może nauczyć nas czegoś o rzeczywistości. Ale musimy być stale czujni, aby nie przyjmować wszystkiego za prawdę absolutną i pozostawać otwartymi na istotę tego, co jest.